עמק הרון | Cote du Rhone

כ- 500 שנים מייצרים יין בעמק הרון, וכרמיו הם בין הוותיקים ביותר בצרפת כולה. על אף שנהוג להתייחס אליו כאל יחידה גאוגרפית אחת, במונחים של גידול ענבים וייצור יין, עמק הרון מתחלק לשני אזורים מרכזיים: צפון עמק הרון ודרום עמק הרון. 

 

  • אזור צפון עמק הרון נשלט על ידי זן הסירה, ומתאפיין באקלים קריר יותר ובחלקות כרמים תלולות מאוד, הממוקמות על טרסות כדי לאפשר את גידול הגפן. באזור זה נמצא אחד האפלסיונים היוקרתיים בעולם – קוט רוטי (cote-rotie), שעלה לגדולה בעשורים האחרונים בזכות יינות single-vineyard של יצרני חרוצים וחדורי מטרה כמו אלאן גראיו שהחליטו לייצר בעמק הרון הצפוני יינות שלא נופלים באיכותם מאלו שבאזורי יין מפורסמים יותר, כמו בורגון ובורדו. בעקבות כך איכות היין החלה לעלות בכל האיזור, וכיום הן הרמיטאז' הנמצא סמוך לקוט-רוטי, והן סט. ג'וזף וקורנאס הנמצאים מעט דרומית יותר, ידועים בייצור יינות סירה איכותיים אשר מקורם בטרואר ייחודי בעל אופי מובחן. אפלסיון נוסף שעלה לאחרונה לכותרות הוא קרוז-הרמיטאז', הנמצא במדרונות התלולים פחות של צפון הרון. היינות כאן אלגנטיים פחות ומיועדים לשתייה צעירים יותר, אך הם מהווים תמורה נהדרת למחיר ביחס לאחיהם הגדולים. אי אפשר לדבר על צפון הרון מבלי להזכיר את קונדריו – מעוז ענב הויונייה ובית ליינות הלבנים מבין המעניינים ביותר בצרפת. אצל היצרנים הטובים ניתן למצוא יינות מורכבים, עמוקים ובעלי שדרה מינרלית יוצאת מן הכלל.

 

  • בדרום עמק הרון התנאים האקלימיים והגאוגרפיים שונים מאוד. המדרונות התלולים מתחלפים בגבעות נמוכות ובמישורים, החשופים לרוחות המיסטראל החזקות. 

3 כפרים באזור הוכרו ככאלו שמייצרים יין טוב במיוחד,  המגיע מתת-טרואר ייחודי וקודמו לדרגת אפלסיון – וינסובר, ואקראס וג'יגונדאס. המלך של עמק הרון הדרומי הוא שאטונף-דו-פאפ  המפורסם – האפלסיון הראשון בצרפת. הודות לאבני הגלט (Galet Roules), הפולטות חום במהלך הלילה, ומסייעות לענבים להגיע לבשלות מלאה. האזור ידוע ביינותיו העשירים והקטיפתיים, לכך מוסיפה המורכבות שמקורה בבלנדים המבוססים לרוב על גרנאש, ומכילים גם סירה, מורבדר או כל אחד מ-13 הזנים המותרים באפלסיון. 

Pierre Gonon

ז'אן גונו ופייר גונו

במשך שנים רבות, פייר גונו (האב) היה עמוד התווך בכפר מאוב (Mauves) בסאן ג'וזף, וייצר יין מאופק ואיכותי מבלי למשוך תשומת לב רבה. בשנת 1986 הצטרף אליו בנו ז'אן, וב-1988 גם בנו פייר. באופן הדרגתי החלו הבנים לקחת על עצמם את רוב משימות היקב, עד שבשנת 1989 נאלץ האב לפרוש. לאחר פרישתו, עבדו האחים גונו בתשוקה ובמסירות כדי להפוך את הדומיין למה שנחשב היום המוביל בסאן ג'וזף.

Domaine Georges Vernay

כריסטין ורניי

היקב מנוהל על ידי ביתו של ג׳ורג׳, כריסטין,  דור שלישי ליינני המשפחה, אשר ידועה בתשוקתה הגדולה ליין ובעשייה הקפדנית שלה. אחת התרומות המשמעותיות ביותר של כריסטין להתפתחות היקב הייתה הפיכת הדומיין, שהיה מפורסם ביין הקונדריו שלו, למוערך גם בשל יינותיו האדומים, בפרט קוט-רוטי. בשנת 2016, שנת הבציר ה-20 של כריסטין, לאחר שהטמיעה במשך 20 שנה פרקטיקות כורמות אורגניות, קיבל היקב תעודת חקלאות אורגנית.

Alain Graillot

אלאן גראיו

אלאן גראיו הוא אחד השמות המעוטרים ביותר בתעשיית היין של עמק הרון הצפוני, ובצרפת בכלל. לאחר שהתמחה אצל Domain Dujac המפורסם שבבורגון, חזר לביתו בקרוז-הרמיטאז׳ והקים דומיין משלו. כיום היקב מייצר יינות סירה עוצמתיים ועשירים, בעלי מורכבות וחדות יוצאות דופן. תחת השגחתו הצמודה של אלאן, ממשיכים היום שני בניו לנהל את היקב, בזמן שהוא מחפש הרפתקאות ברחבי העולם ומשתף פעולה עם עוד ייננים בעלי שם. אחת הדוגמאות הבולטות היא ה-Syrocco – יין סירה נהדר המיוצר במרוקו.

Domaine Xavier Gerard

קסאבייר ז'ראר

קסבייאר ז'ראר הוא אחד הכוכבים החדשים של מגדלי הרון הצפוני. קסבייאר, כיום בשנות ה -30 לחייו, קיבל מאביו חבילה של חלקות נהדרות מקוט רוטי (כולל אחזקה זעירה בכרם "לה לנדון"), קונדריו וסאן ג'וזף. הבציר הראשון שלו היה 2013, וזמן קצר לאחר שהיינות התייצבו בשוק הבינלאומי הוא קיבל מעמד פולחן. 

Stephane Ogier

סטפן אוגייר

הדומיין מנוהל על ידי בנו של מישל, סטפן אוז'ייה, שנולד בשנת 1977 – אחד מיצרני היין הצעירים ביותר בקוט רוטי. הוא החל לעבוד בדומיין לצד אביו בשנת 1998. מאז שהוא השתלט על הדומיין בשנת 2000 לאחר 5 שנים של לימודים בבון והתמחות בדרום אפריקה, רוח החיים והאנרגיה חזרה לדומיין. בעוד הוא צבר ניסיון וידע בכרמים השונים שבבעלות המשפחה, הוא התמקד בהרחבת אחזקות הכרמים ובבניית מרתף חדש.

Jean-Michel Stephane

ז'אן מישל סטפן

ז'אן מישל סטפן הקים את היקב בשנת 1991.כיום מחזיק ז'אן מישל ב- 4.5 הקטר בדרום האפלסיון קוט רוטי (ב-Tupin וב-Semon). ז'אן מישל הוא 'אלקטרון חופשי', אדם עצמאי באמת. הוא עובד על היינות שלו בדרך הישנה והמסורתית, The Jules Chauvet's way כפי שרשום על התווית. הכרמים מורכבים מחלקות קטנות ורבות הנמצאות בטרוארים השונים של קוט רוטי.

הריני להצהיר שאני מעל גיל

18+

להתחלת שיחה
💬 נשמח לענות לכל שאלה
שלום 👋
איך נוכל לעזור?
דילוג לתוכן